Polisen meddelar på sin hemsida att en man i 30-årsåldern avlidit efter en olycka i Ljungby kommun tidigare idag. Genrebild.
Foto: MostPhotos
Totalt tre personer drabbades i olyckan som skedde på länsväg 582 i höjd med Kånna på måndagen strax efter klockan elva.
Räddningstjänst, polis och ambulans larmades till platsen och två personer, en man och en kvinna, fördes med ambulans till sjukhus.
– Mannen, som var i 30-årsåldern, har avlidit till följd av olyckan. Kvinnan, som är i 20-årsåldern, uppges vara allvarligt skadad, skriver Evelina Olsson, pressansvarig vid polisen region syd, på polisens hemsida.
Olyckan kommer utredas vidare och rubriceras i nuläget som grov vårdslöshet i trafik och grovt vållande till kroppsskada.
Anhöriga är underrättade.