Av över 1000 intresserade var det 86 lyckliga som lyckades knipa en hyresrätt nära Gröndalsvägen.
– Torktumlaren avgjorde, säger Maria Olsson.
Planeringen startade för över tre år sedan, bygget tog två. Om några veckor flyttar de första hyresgästerna in i kvarteret Tumlaren som ligger längs Gröndalsvägen.
Höghuset i komplexet är åtta våningar högt och ska erbjuda vacker utsikt över Lindöfjärden. Om det inte är dis. Det var det under morgonens rundvandring i en av topplägenheterna. Allmännyttan har satsat på ett framtidens boende. Här finns generösa utrymmen för förråd och parkeringar för cyklar. Det finns en elbilspool med två fordon. Och Kalmarhem har kunnat utnyttja det statliga investeringsstödet för hyresrätter och därmed fått ner hyran med ungefär 1 500 kronor för en tvårummare, hyran på den typen av lägenhet ligger på 7 247 kronor i månaden.
Rundtur för hyresgäster
Under onsdagsmorgonen var det en rundtur för de som flyttar in 1 april. Felix Wiegert och Maria Olsson flyttar från sin lägenhet på Stagneliusgatan till en trea i Tumlaren.
– Vi vill ha det lite fräschare, tumlare och tvättmaskin avgjorde. Det blir inte så mycket dyrare för oss att bo här tidigare heller, säger Maria Olsson.
Hyreskomplexet kommer att ha en kundvärd som bland annat kan anlitas för att enklare ting som att sätta upp lampor eller hänga upp gardiner.