Annons:

Har jobbat 25 år i Mörbylånga kommun

Många som arbetat i Möbrylånga kommun i 25 år. Nu har de firats. Foto: Pressbild

Har jobbat 25 år i Mörbylånga kommun

16 medarbetare firades efter att ha arbetat 25 år i Mörbylånga kommun.

Annons:

 I tisdags kväll var det dags att uppvakta några av kommunens medarbetare som varit i tjänst i kommunen i hela 25 år. 16 medarbetare bjöds in till uppvaktning med middag och blommor på hotell och restaurang Magasin 1 i Mörbylånga. På grund av restriktionerna kring pandemin har den här uppvaktningen fått vänta på sig varför 25 –åringar från både 2020 och 2021 var inbjudna.

- Att det redan har gått 25 år fattar jag inte riktigt. Jag hittade rätt yrke med en gång och får man jobb inom skolan i Mörbylånga kommun har man roligt. Då blir man kvar, sa Elisabeth Franzén, en av 25-åringarna.

Ett hedersuppdrag

Matilda Wärenfalk (S) är kommunalråd i Mörbylånga kommun, ser uppvaktningen av 25-åringar som ett hedersuppdrag:  

– Kommunens medarbetare gör ett otroligt arbete. Att arbeta så länge hos en och samma arbetsgivare och att den arbetsgivare är vår kommun vill vi verkligen uppmärksamma. Alla dessa har gjort så mycket för vår kommun.

Annons:

Anders Blank

Anders.blank@dagenskalmar.nu

0734645262

Annons:

Annons:

Kommentera

Kommentarerna nedan omfattas inte av utgivningsbeviset för www.dagenskalmar.nu.

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt