Annons:

Tre år till med färjeförbindelse över sundet

Fredrik Wermelin mark- och exploateringschef Mörbylånga, Fredrik Robertte Ressel Rederi AB, Matilda Wärenfalk kommunstyrelsens ordförande Mörbylånga, Johan Persson kommunstyrelsens ordförande Kalmar, Thomas Davidsson näringslivschef Kalmar. Foto: Pressbild

Tre år till med färjeförbindelse över sundet

Dessi kommer att fortsätta att köra mellan Färjestaden och Kalmar. Nytt kontrakt sträcker sig fram till 2025. 

Annons:

Alltfler åker färjan mellan fastlandet och Öland. 2022 var rekord i antalet resenärer och nu förlängs kontraktet. 

- Det är ett glädjande besked och många invånare, besökare och turister på båda sidor om Kalmarsund har uppskattat att det finns ett café ombord och möjligheten att tura som uppkom under säsongen 2022, säger Matilda Wärenfalk (S), kommunstyrelsens ordförande i Mörbylånga.

Under 2022 bytte Kalmar angöringsplats vilket har stärkt bilden av stadskärnan då platsen har bättre tillgänglighet än förut. Även Färjestaden har fått en mer tillgänglig angöringsplats.

- Cykelfärjan Dessi är populär, det visar bara siffrorna under säsongen 2022 som har slagit rekord med 44 000 resenärer. Så vi är mycket nöjda att avtalet har förlängts 2024-2025, säger Johan Persson (S), kommunstyrelsens ordförande i Kalmar.

Stolt över utvecklingen

Lotta Sjöberg som är verksam i Färjestadens företagsgrupp och blev årets ölänning 2021 har varit en av initiativtagarna till Dessis uppstart. 

- 2022 har varit ett bra år och så kul att fler och fler upptäcker Dessi. Jag är stolt över utvecklingen och har lite framtidsplaner gällande caféet och att utveckla maten till nästa år, säger hon.

Under 2023-2025 kommer samarbetet mellan Trafikverket, Mörbylånga och Kalmar kommuner utvärderas för att se till möjligheten om att förhandla ett nytt avtal som sträcker sig många år framöver.

Annons:

Anders Blank

Anders.blank@dagenskalmar.nu

0734645262

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt