Annons:

Kriminalvårdare filmade på anstalten – kan bli repressalier

Kriminalvårdare filmade inne på anstalten. Foto: Anders Blank

Kriminalvårdare filmade på anstalten – kan bli repressalier

Den anställde ska ha filmat i Kalmaranstaltens centralvakt och publicerat klippet på Snapchat. Han utreds också för otillåten bisyssla. 

Annons:

Det var i somras som det dök upp ett videoklipp på Snapchat. Det var en kriminalvårdare som filmat i anstaltens centralvakt. Anstalten har säkerhetsklass 2 och det framgår att det är förbjudet för besökande, intagna att filma utan tillstånd. Kriminalvården har dessutom policy som innebär att personal ska agera med gott omdöme på sociala medier. 

Mannen ska dessutom i somras jobbat som ordningsvakt under en konsert i Borgholm. Denna bisyssla ska han inte anmält hos sin chef. 

Kriminalvårdaren har nu anmälts till personalansvarsnämnden. Där kan han få en varning, löneavdrag eller få avsked.

 

Annons:

Anders Blank

Anders.blank@dagenskalmar.nu

0734645262

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt