Den 14 februari anordnas drop-inbröllop på Kalmar slott.
Foto: Pressbild
Förra året arrangerade Kalmar slott för första gången bröllop på Alla hjärtans dag. Intresset var så stort att alla platser bokades upp i förväg. I år kommer man att utöka antalet platser, vilket gör att de som vill vara spontana på kort varsel kan gifta sig.
– Förra året blev en succé med så många par som ville visa sin kärlek på Kalmar slott. I år vill vi därför ge ännu fler chansen att gifta sig och vi vill att de ska kunna få ett riktigt drop in-bröllop, som inte behöver förbokas, säger slottschef Meg Nömgård.
Helt spontan går det dock inte att vara. Brudparen som dyker upp på Kalmar slott måste ha med sig legitimation, giltig hindersprövning samt vigselintyg från Skatteverket, vilket kan ta upp till två veckor att få.
På plats i den vackra Sven Månsson-salen finns sedan vigselförrättare, vittnen, fotograf, blombukett och hårstylist. Brudparet får också välja en sång och en dikt som framförs under vigseln.
Arrangerat bröllop sedan 1276
– Förra året blev det precis så vackert som vi hoppades och allt gick enligt plan. Det var något brudpar som snabbt ”tittade in” över lunchen medan andra hade bjudit in släkt och vänner. Flera berättade att de ville ha ett vackert, riktigt bröllop, men ville inte göra det så stort. Då passade detta så fint, vilket var precis vad vi hoppades på, säger Meg Nömgård.
Paren som gifter sig på Kalmar Slott på Alla hjärtans dag kommer att vara i gott sällskap. Kalmar slott har arrangerat bröllop sedan 1276 då Magnus Ladulås gifte sig. Vigslarna under Alla hjärtans dag sker i Sven Månsson-salen, som har anor från 1500-talet, och avslutas i Slottsrestaurangen som denna dag endast är öppen för brudpar med gäster.