Annons:

Trötthet är en av de värsta farorna i sommartrafiken

Det är alltid viktigt att var utvilad när man sätter sig bakom ratten, men kanske lite extra under semestertider. Foto: MostPhotos

Trötthet är en av de värsta farorna i sommartrafiken

Semester innebär för många långa resor på vägarna. Innan avfärd bör man se till att vara utvilad, då trötthet varje år orsakar ett stort antal trafikolyckor, enligt ett pressmeddelande från Länsförsäkringar. 

Annons:

VTI, Statens väg- och transportforskningsinstitut, har uppskattat att 10 till 40 procent av alla trafikolyckor orsakas av trötthet. Det skriver Länsförsäkringar i ett pressmeddelande. Långa sträckor utan stopp påverkar koncentrationsförmågan, men det är även allt fler som sover för lite. 

– Planera alltid din körning så att du är utvilad och alert när du sätter dig i bilen. Om du är trött är det viktigt att ta en paus. Ät eller drick något, ta en kort promenad. Du kanske till och med ska sova en stund, säger Bertil Jansson skadeförebyggare på Länsförsäkringar, i ett pressmeddelande. 

Unga förare i riskgruppen

Riskgrupper som påverkas är framför allt unga förare, yrkesförare, skiftesarbetare och förare som har sömnproblem. Det löper även en större risk för olycka på natten mellan klockan 3 och 5, på grund av kroppens dygnsreglering.  

I slutändan är det bättre att ta en paus extra och komma fram lite senare än planerat, om det gör att en olycka kan undvikas. Om bilen har ett inbyggt system som påminner föraren när det är dags för en paus bör man lyssna på den. 

Öka bilens säkerhet 

För att minska olyckor i sommar kan man även göra en del saker för att öka bilsäkerheten.  

– Kontrollera lufttrycket så det är rätt, får lågt tryck ökar slitaget på däcken i onödan och gör det svårare att hantera bilen i en svår eller kritisk situation. Om du har mycket tyngre last än vanligt är det också en anledning att höja lufttrycket. Kika i instruktionsboken, säger Ville Semi, motorspecialist på Länsförsäkringar, i pressmeddelandet. 

Information om rätt lufttryck finns i instruktionsboken, och ofta även som på en dekal vid tanklocket eller stolpen bakom förarstolen. Innan avfärd bör man även kontrollera oljenivå, kylarvätska och spolarvätska. I bilen bör du även ha varningstriangel, reflexväst, första hjälpen kit och reservdäck eller punkterings kit.  

Innan avresa bör man lägga till två telefonnummer i mobilen, ett till ett bärningsföretag och ett till bilens försäkringsbolag. 

Några bra saker att ha med i bilen under sommaren är vatten, mat och snacks, värmefilt, paraply, mobilladdare och powerbank. 

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt