Annons:

Hon är länets bästa mäklare – sålt mest under 10 år

Foto: Pressbild

Hon är länets bästa mäklare – sålt mest under 10 år

Selma Kahrimanovic från Pontuz Löfgren har korats till Kalmar läns bästa fastighetsmäklare enligt Hemnet. Hundratals bostäder för miljardbelopp är vad hon under tio år kunnat åstadkomma. 

– Det är för mig svårt att förklara eller peka ut någon framgångsfaktorn. Jag är bara en vanlig tjej som går till jobbet och som älskar det jag gör, säger Selma Kahrimanovic. 

Annons:

Fastighetsmäklaren och delägare för Pontuz Löfgren, Selma Kahrimanovic, har under sommaren fått utmärkelsen “Bäst säljande mäklare i länet”, av bostadsplattformen Hemnet. 

– Det är ett facit på att man gjort sitt jobb på rätt sätt. Den här branschen är väldigt tävlingsinriktad, med olika topplistor och allt möjligt. Att då få det till sig att man gjort ett bra jobb under en så pass lång tid som faktiskt tio år är, är svårt att på något sätt bara blunda för eller förklara bort. Det är väldigt häftigt och alldeles för svårt att sätta ord på, säger Selma Kahrimanovic.

Priset utmärker det mäklare i Kalmar län sålt sedan 10 år tillbaka. Selma Kahrimanovic har totalt under perioden sålt 952 bostäder för totalt 1,82 miljarder kronor.  

Men de bostäderna hon sålt har inte varit under 10 år, för hon pluggade de första åren. 

– Jag har bara varit registrerad fastighetsmäklare i åtta år. Jag pluggade till fastighetsmäklare under de första två åren, jag fick min registrering sommaren 2016, och mätningen är från 2014. Så priset blir ännu mer häftigt, då andra hade två års försprång. 

Vad är det som du gör annorlunda, vad har du för knep som gör att du vinner priset? 

– Jag har alltid tänkt att ha en hög lägstanivå. Sedan så är jag omringad av otroligt bra kollegor och jobbar ett kontor som haft stora framgångar under många år. Så jag har haft tur att få vara på en väldigt bra arbetsplats redan när jag började. Det är för mig svårt att förklara eller peka ut någon framgångsfaktorn. Jag är bara en vanlig tjej som går till jobbet och som älskar det jag gör.

Vad har du för tips till andra mäklare?

– Välj din omgivning. Både på din arbetsplats och privat. Att du har personer som stöttar dig hemma och personer som inspirerar dig på jobbet. Ha en bra struktur och lita på den. Jag är en person som har rutiner som jag följer och gör det varje dag. Och till sist gör allt upphöjt till två. Om någon gör något, gör sedan det men upphöjt till två. Det kan vara samtal att ringa, lappa brevlådor, till hur brett leende man har. Allt man gör ska man skruva upp lite, så ger det i slutändan stora resultat. Enkelt sagt se det stora i det lilla, säger Selma Kahrimanovic, fastighetsmäklare och delägare för Pontuz Löfgren.

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt