Tio ton bruna bönor och ärtor från Öland kommer att skeppas till Ukraina.
Foto: MostPhotos
Vid midsommar startade lotteriet ”Smaker i världsarvet” till förmån för matleveranser till krigsdrabbade i Ukraina. Lotteriets vinster bestod av presentkort skänkta av livsmedelsbutiker, restauranger, och caféer på södra Öland. Intresset var stort och hela 35 företag bidrog till lotteriets vinster. Lotterna sålde slut snabbt.
Kalmar Ölands Trädgårdsprodukter stöttar initiativet och skänker lika många kilo bönor och ärtor som lotteriet fick ihop.
100 000 portioner
Nu står det klart att ungefär 10 ton bruna bönor och ärtor som motsvarar cirka 100 000 portioner kommer att skickas till ukrainska storkök. Bruna bönor är en produkt som är lätt att frakta, har lång hållbarhet och med ett högt proteininnehåll. Dessutom är den klimatsmart! Transporten kommer att ske i Lions regi.
– När jag hörde om Lions initiativ blev jag otroligt glad och inspirerad. Världsarvet på södra Öland handlar om människans samspel med naturen. De som bor och verkar här är grunden i vårt världsarv. Lions arbete visar hur vårt unika odlingslandskap är med och bidrar med riktigt bra livsmedel. Säger Emma Rydnér, världsarvssamordnare för Södra Ölands odlingslandskap.