Ölandbron kommer att repareras under hela detta år, en fil stängs av nattetid.
Foto: MostPhotos
Arbetet med att renovera Ölandsbron börjar med att bygga upp ställningar på brons ut- och undersida. Därefter påbörjar man att åtgärda de betongskador som finns på brons undersida på huvudbalkar, tvärbalkar och undersida platta genom betongreparationer.
Det är 13 spann under bron som upprustningen kommer att ske på. Arbetet med att förstärka bron förflyttar ett spann i taget. För att förlänga brokonstruktionens livslängd skyddar man den befintliga armeringen genom att återställa och utöka tjockleken på det täckande betongskiktet. Man kommer också se över brons stuprör som samlar upp vatten från körbana.
Allt förberedande arbete med att bygga ställning under bron sker nattetid. Förstärkningsarbetet startar därefter och allt beräknas vara klart december 2025.
Arbetet fortsätter även under nästa år
Dagtid kommer det inte vara någon påverkan på trafiken men nattetid kommer ett körfält i varje riktning vara avstängt. Trafikverket uppmanar alla i trafiken att hålla hastighet och avstånd på bron för allas säkerhet.
Arbetet med att förlänga Ölandsbrons livslängd fortsätter även 2026 med brons övergångskonstruktion. Detta arbete kommer då påverka trafiken genom att man stänger ett körfält i vardera riktning och sänker hastigheten.