Annons:

Patient utsattes för allvarlig infektion efter missar i vården

En lex Maria-anmälan upprättas efter att en patient har utsatts för en allvarlig infektion till följd av att kontroller av en kateter inte utfördes enligt rutin. Foto: MostPhotos

Patient utsattes för allvarlig infektion efter missar i vården

En patient i 80-årsålsdern utsattes för en allvarlig infektion efter att sjukvårdspersonal slarvade med att kontrollera en kateter. 

Annons:

Chefläkare Elmar Keppel vid Oskarshamns sjukhus har gjort en anmälan enligt lex Maria efter att en patient i 80-årsåldern har utsatts för en allvarlig infektion. Patienten vårdades på sjukhus på grund av en akut försämrad kronisk grundsjukdom och fick i samband med behandlingen en tunn kateter som ger tillgång till blodbanan. 

För att upptäcka tecken på möjlig infektion behöver katetern kontrolleras regelbundet och normalt bytas efter högst tre dagar. 

”Kontroller enligt rutin utfördes inte och katetern byttes först efter fyra dagar. Samma dag utvecklade patienten infektionssymtom. Utredningen visade bland annat på en blodförgiftning som även drabbade en av patientens hjärtklaffar”, skriver chefläkare Elmar Keppel i sin lex Maria-anmälan. 

Trots varningar i patientens journal fick patienten fick antibiotika i samband med behandling av infektionen. 

”Patientens tillstånd försämrades tillfälligt men det är inte möjligt att bedöma om försämringen berodde på patientens infektion eller behandling med nämnda läkemedel”, skriver Elmar Keppel. 

Enligt chefläkaren har handläggningen utsatt patienten för en allvarlig infektion, onödigt lidande samt risk för allvarliga komplikationer.

Annons:

Ossian Mathiasson

ossian.mathiasson@dagenskalmar.nu

0703787116

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt