Två nya mötesplatser – Björnökärr och Snurromparken – är nu klara.
Foto: Pressbild
I veckan sattes den sista skruven på plats i utsiktstornet i Björnökärr. Det innebär att det pedagogiska naturrummet nu är helt färdigt.
Björnökärr invigdes officiellt i onsdags. Tidigare var det ett dagvattenområde och det har nu omvandlats till en mötesplats för rekreation och barns utforskande och lärande.
Dammarna och de omkringliggande våtmarkerna erbjuder en rik naturmiljö med fåglar, grodor, smådjur och en mångfald av växtarter. Det har bland annat skapats sittplatser med grillmöjligheter, pilkojor i skogen, paviljonger, träplattformar, redskap som uppmuntrar till utomhusträning samt ett utsiktstorn som har sin grund i barns idéer och skisser.
Tornet beskrivs av kommunen ha en lekfull karaktär som ska väcka nyfikenhet och stimulera upptäckarlust. Mitt i kärret står en "dinosaurie" som från början var en idé som kom ifrån barn och efter att kommunen undersökt möjligheten så skapades "dinosaurien" i form av en jättesalamander som vakar över området och dess besökare.
"Salamandern rör sig nämligen i området, på riktigt, men då så klart i mycket mindre format", skriver kommunen.
"Kallar det för en grannskapspark"
En kilometer söderut från Björnökärr finns Snurromparken. Där finns bland annat en lekplats, en streetbasketplan, lusthus, ytor och sittplatser för lek och avkoppling. Där har man försökt skapa en balans mellan rörelse, naturupplevelser och social samvaro.
– De här mötesplatserna är skapta utifrån att alla ska kunna vara där på samma villkor oavsett vilka förutsättningar man har och livssituation. Genom att vi skapar sådana här platser, som är till rekreation och möten, så får vi en mer inkluderande och levande miljö i Kalmar. I det här arbetet har barn varit delaktiga i utformningen, vilket är viktigt för oss, säger Edyta Krawus, landskapsarkitekt vid Kalmar kommun.
Snurromparken ska vara en trygg plats.
– Vi kallar det för en grannskapspark som ska skapa en trygg och inkluderande plats för alla åldrar. Den har varit välbesökt sedan den öppnades och snart kommer vi även plantera växter, då vi väntat på bättre förutsättningar i klimatet, berättar Edyta Krawus som själv har ritat både Snurromparken och även Björnökärr.
"Ska bli till glädje för många"
Skulpturen "Horn, skål och bjällra" av Pierre Olofsson har tidigare stått i Karlbergsparken, men nu flyttats hit.
– Det känns lite extra betydelsefullt då det är första gången jag placerar en skulptur i en offentlig park utanför stadskärnan. Det känns meningsfullt och spännande att bidra med konst i den här miljön, där fler kan uppleva den, säger Edyta.
Annika Fonseca, som är kommunens huvudprojektledare, hoppas att många hittar de nya tillskotten i stadsdelen, där det redan finns en mountainbike-bana, motionsspår, badplats och golfklubb.
– Vi hoppas att de här mötesplatserna ska bli till glädje för många. Nu finns det flera aktivitetsområden här i stadsdelen och snart står även Vattnets hus färdigt. Friluftsstaden kommer att fortsätta att utvecklas i många år framöver, säger Annika Fonseca.