Annons:

Klimatkämpe kommer till Kalmar – föreläser för gymnasieungdomar

Bilden är en genrebild. Foto: MostPhotos

Klimatkämpe kommer till Kalmar – föreläser för gymnasieungdomar

Med titeln "Hur räddar vi världen – och har kul samtidigt?" håller hållbarhetsprofilen Mattias Goldmann en föreläsning för Kalmars gymnasieungdomar. Föreläsningen sker torsdagen den 4 december.

Annons:

Han beskrivs under föreläsningen på "ett roligt och tankeväckande sätt" ta med gymnasieungdomarna på en resa genom en av dagens största utmaningar och visar hur de kan göra skillnad.

– Mattias kommer att föreläsa för flera grupper under dagen och först ut är gymnasieungdomarna, som ju är de framtida beslutsfattarna och som vi ska lämna över planeten till. Intresset är stort, så stort att vi har fått byta till större lokal. Det är roligt, säger Antonia Doss, hållbarhetsstrateg, klimat och miljö.

Senare under torsdagen föreläser Mattias Goldmann även för de som tar beslut och jobbar med klimatomställningen. Det handlar alltså om kommunens kommunstyrelse och klimatstyrgrupp. På programmet finns även en föreläsning för de företag som tecknat Kalmar kommuns lokala klimatkontrakt.

Mattias Goldmann har tidigare blivit utsedd till mäktigast i hållbarhetssverige av tidningen Aktuell hållbarhets jury.

Annons:

Simon Henriksson

simon.henriksson@dagenskalmar.nu

076 815 45 71

Annons:

Annons:

Kommentera

Kommentarerna nedan omfattas inte av utgivningsbeviset för www.dagenskalmar.nu.

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt