Annons:

Nu är entrén till Snurrom färdigbyggd

Nu är entrén till Snurrom färdig. Foto: Pressbild

Nu är entrén till Snurrom färdigbyggd

Entrén till Snurrom är nu färdig. Ombyggnationen har pågått sedan sensommaren.

Annons:

Ombygnationen var nödvändig i och med att Vattnets hus skulle stå färdig. Dessutom för att trafiken till området ökat de senaste åren. 

Förändringen är en del av utvecklingen av Friluftsstaden.

För biltrafikanter är det numera en tvåfilig cirkulationsplats, alltså rondell, vilket ska motverka köer och gör att trafiken ska flyta på smidigare. Den norra busshållplatsen har flyttats närmare Snurromområdet och över Norra vägen är det även staket för att öka säkerheten. Det finns även cykelparkeringar med tak vid busshållplatserna. 

– Det är smidigare än någonsin att ta cykeln till Snurrom då det är nya gång- och cykelvägar och cykelöverfart över Värsnäsvägen, vilket betyder att bilister ska lämna företräde, säger Pernilla Juto, projektledare Kalmar kommun.

Livsmedelsaffär byggs 2027

Lite belysningsarbete återstår men besiktningen är gjord. Om några år får området en livsmedelsaffär som kommer att byggas nedanför Vattnets hus, mot Värsnäsvägen, och det ska byggas skola och nya bostäder.

– I samband med att livsmedelsaffären byggs i området 2027, så ska vi även bygga en cirkulationsplats i korsningen vid Värsnäsvärgen upp till Vattnets hus. Det är nästa trafikprojekt här, berättar Pernilla Juto

Annons:

Simon Henriksson

simon.henriksson@dagenskalmar.nu

076 815 45 71

Annons:

Annons:

Kommentera

Kommentarerna nedan omfattas inte av utgivningsbeviset för www.dagenskalmar.nu.

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt