Annons:

Rekordmånad för kommunens subventionerade bussbiljetter

November blev en rekordmånad för Kalmar kommun vad gäller de subventionerade bussbiljetterna. Foto: Pressbild

Rekordmånad för kommunens subventionerade bussbiljetter

November blev en rekordmånad för kommunens billiga bussbiljetter. 3 840 biljetter såldes med subvention under månaden.

Annons:

Själva biljetterna säljs av Kalmar länstrafik, KLT, men det är kommunen som står för subventionen. Kommunens subventionering av biljetterna görs via något som kallas klimatväxling, där en del av parkeringsintäkterna används för att kunna sänka biljettpriset för kollektivtrafiken. 

Subventioneringen av 30-dagarsbiljetten inleddes redan 2012 och har funnits i nuvarande form sedan 2019. Satsningen är en del av kommunens arbete för att minska klimatpåverkan och för att få fler att välja hållbara sätt att resa när det är möjligt.

Sedan 2024 har kommunen en antagen mobilitetsstrategi som ska leda kommunen mot översiktsplanens uttalade mål om att 60 procent av alla resor i kommunen ska göras med gång, cykel eller kollektivtrafik. Som en del i det arbetet har initiativet "Min Lilla Resa" lanserats. 

– Syftet med initiativet är kortfattat att få alla invånare att ställa sig frågan "Finns det resor jag kan låta bilen stå?". För att göra alternativen till bilen mer attraktiva förbättrar vi till exempel gång- och cykelvägar och busshållplatser och fortsätter med klimatväxlingen. Billigare kollektivtrafik är givetvis en väldigt viktig pusselbit för att få fler att svara ja på frågan om bilen ibland kan få stå tillbaka, säger Christer Olsson, infrastrukturstrateg på Kalmar kommun.

Starkaste månaden hittills

Den gångna månaden, alltså november, blev den klart starkaste hittills. Då såldes 3 840 subventionerade biljetter. 

"Att Kalmar kommun har ett av Sveriges billigaste periodkort ger resultat. I november märks ett särskilt lyft bland ungdomar som valt periodkort/enhetstaxa, vilket tyder på ett växande intresse för prisvärda och klimatsmarta resvanor", skriver Kalmar kommun i ett pressmeddelande.

Från och med nästa år justeras vuxenpriset till 529 kronor. Priset för en 30-dagarsbiljett för ungdomar blir 317 kronor och 397 kronor för studenter.

Annons:

Simon Henriksson

simon.henriksson@dagenskalmar.nu

076 815 45 71

Annons:

Annons:

Kommentera

Kommentarerna nedan omfattas inte av utgivningsbeviset för www.dagenskalmar.nu.

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt