Annons:

  • Jordbroporten vid muren i centrala Kalmar.

    Jordbroporten i centrala Kalmar. Foto: Pressbild

  • Karta över området artikeln handlar om.

    Den blå markeringen visar det aktuella arbetsområdet. Foto: Pressbild

Kalmar rustar upp området vid Jordbroporten

Kalmar kommun påbörjar nu en upprustning av området vid Jordbroporten. Arbetet startar den 23 februari och beräknas pågå fram till midsommar. Syftet är att förbättra framkomligheten och rusta upp en central del av stadsmiljön.

 


Annons:

Under arbetet kommer marken att grävas upp för att ge plats åt nya ledningar och nytt markmaterial. Kalmar Vatten inleder med att byta ut vattenledningar i området, samtidigt som elledningar läggs ner. När det arbetet är klart ska kommunen byta ut slitna betongplattor och ersätta vissa delar med granithällar.

Enligt kommunen ska förändringarna göra området mer tillgängligt och hållbart, samtidigt som förutsättningarna för träd och planteringar förbättras.

Påverkan på trafik och gångvägar

Arbetet kommer att påverka delar av Skeppsbrogatan och närliggande gångvägar. Vissa områden kommer att spärras av tillfälligt, och övergångsstället vid Jordbroporten kommer att flyttas under perioder av byggtiden.

Trots det kommer Jordbroporten att hållas öppen under hela arbetet. Biltrafiken begränsas delvis, men vägen stängs inte helt. Även större delen av parkeringen i området ska fortsatt vara tillgänglig.

Annons:

Del av större utveckling

Upprustningen är en del av kommunens långsiktiga arbete med att utveckla stråket mellan Ölandskajen och Kavaljersporten. I arbetet ingår även att se över konstverket Stenklotet, som tillfälligt flyttas för underhåll.

Kommunen räknar med att arbetet ska vara färdigt till sommaren.


Annons:

Elina Fridlund

redaktion@dagenskalmar.nu

Annons:

Annons:

Kommentera

Kommentarerna nedan omfattas inte av utgivningsbeviset för www.dagenskalmar.nu.

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt