Annons:

Stort prisras för bostadsrätter i Kalmar

Villapriserna stiger i Kalmar, bostadsrättspriser störtdyker. Foto: Pressbild

Stort prisras för bostadsrätter i Kalmar

Villapriserna stiger över nästan hela landet. Det gäller även i Kalmar. Men däremot tappar bostadsrätterna, det visar siffror från Mäklarstatistik.


Annons:

Det här är en direkt följd av det stora utbudet av nyproduktion, vilket har skapat en obalans. Idag har vi ett överutbud av lägenheter och tyvärr har både fel storlekar och fel lägen prioriterats. Jag är rädd för att det här är tidiga vallöften som vi nu får sota för. Stor nyproduktion var ett löfte, istället för efterfrågad nyproduktion, vilket hade varit klokare, säger mäklaren Pontuz Löfgren. 

På bostadsrättssidan har den uppåtgående trenden däremot brutits under hösten, vilket innebär att Kalmar skiljer sig från riksgenomsnittet. Det senaste kvartalet steg priserna på bostadsrätter i Sverige med 6,0 procent medan de har fallit med hela 10,6 procent i Kalmar.

1000 lediga lägenheter

Dagens Kalmar skrev tidigare under fredagen att Jan Eklund, vd för fastighetsbolaget Incita, uppskattade att det fanns runt 1000 lediga lägenheter i Kalmar. 

Villapriserna i Kalmar fortsätter att öka. Det senaste kvartalet steg de med 5,5 procent och på helåret med 5,7 procent.
– Detta betyder att vi ligger på rekordnivåer i Kalmar, säger Pontuz Löfgren.

 

Annons:

Anders Blank

Anders.blank@dagenskalmar.nu

0734645262

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt