Annons:

Smittan inne på fängelset i Kalmar

Personal och anställda på anstalten i Kalmar har drabbats av covid-19. Foto: Anders Blank

Smittan inne på fängelset i Kalmar

Anstalten har klarat sig länge. Men nu är både personal och intagna smittade. 


– Det rör sig om ett fåtal, säger Niklas Bellström.

Annons:

Covid-19 har letat sig in på fängelset i Kalmar. Kriminalvården har arbetat hårt för att undvika smitta men nu har de första fallen upptäckts. Fängelse är en känslig plats då det är mycket folk på liten yta och där största delen av verksamheten är inne. I synnerhet i dessa tider. Dagens Kalmar avslöjade för en dryg månad sedan att det var fullt på anstalten i Kalmar 

– Vi har arbetat hårt under hela året med att skydda oss från smittan och vi har klarat oss väldigt bra, säger Niklas Bellström. 

Hur många rör det sig om?

– Det är uppgifter som omges av sekretess. Men jag kan säga att det är ett fåtal intagna. Det är också några få ur personalen som konstaterats smittade, dessa är av naturliga skäl inte på arbetsplatsen. Men visst det väldigt utmanande för oss när vi har så hög beläggning. 

Hur har smittan kommit till fängelset?

– Vi håller på att smittspåra nu men det mest troliga är väl att det kommer från någon ur personalen. 

Kriminalvården hade besöksförbud fram till tidigt i höstas men tillåter att de intagna får ta emot besök återigen. De jobbar med förebyggande åtgärder där man träffas i mindre grupper. De arbetar med snabbtester, smittspårning och att alla ska vara uppmärksamma på symtom.

 

Annons:

Anders Blank

Anders.blank@dagenskalmar.nu

0734645262

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt