Annons:

Kalmar satsar på upprustning av badplatser

Foto: Anders Blank

Kalmar satsar på upprustning av badplatser

Efter att ha gjort en inventering förra året och frågat efter önskemål från allmänheten så finns nu en plan för hur badplatserna i Kalmar län ska upprustas. 

Annons:

Allt kommer inte att göras i år. Men planerna är att nya toaletter ska upp vid Stensö, Ekö och Kalmarsundsbadet. Kommunen kommer också att jobba med badramper, duschar,belysning, omklädningsbås, träramper fram till brygga.

– Vi vill att så många som möjligt ska ha glädje av våra badplatser. Eftersom behoven ser olika ut för olika personer har vi under 2020 både undersökt vad som finns och uppskattas på badplatserna idag och även sett till de önskemål som under åren kommit in från allmänheten, säger, Madeleine André, produktionschef på serviceförvaltningen.

I planerna finns ockå planer på en ramp ner i vattnet vid Kalmarsundsbadet.

Annons:

Anders Blank

Anders.blank@dagenskalmar.nu

0734645262

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt