Socialminister Lena Hallengren
Foto: Pressbild
Dagens Kalmar har i flera artiklar berättat om Linnéa som har haft en grav missbruksproblematik som förstärkts av en läkare som skrivit ut ofantliga mängder narkotikaklassad läkemedel. Under den här tiden så råkade Linnéa ut för sex överdoser under en kort tid. Hur kan detta ske i vårt genomreglerade samhälle?
Socialminister Lena Hallengren svarar.
Vad anser ni om läkarnas förskrivningsrätt?
– Förskrivningsrätten tillhör läkaryrket och är en förutsättning för att läkare och andra behöriga förskrivare ska kunna ordinera läkemedel.
Anser ni att den ska begränsas och i så fall hur?
– De flesta förskrivare använder sin förskrivningsrätt utifrån det medicinska behovet och i enlighet med evidens och beprövad erfarenhet. Om IVO får kännedom om att läkare eller annan hälso- och sjukvårdspersonal inte fullgör sina skyldigheter i enlighet med de regler som gäller om hälso- och sjukvårdsverksamhet kan inspektionen vidta åtgärder för att skyldigheterna ska fullgöras.
Det finns idag inget system som varnar om läkare skriver ut mer läkemedel än brukligt, vill ni verka för ett sådant system?
– I många förskrivningsmoduler finns sådana varningar och vårdenheter följer i regel upp egna förskrivningsmönster. På öppenvårdsapotek är apotekare och receptarier skyldiga att anmäla misstanke om överförskrivning till IVO och detta händer regelbundet, men det är inte alltid lätt att upptäcka på apoteket. Det är klart att det är ett problem att sammanhållen information om patientens läkemedel ofta saknas. Detta är ett av skälen till att vi nu arbetar med införande av ett nytt register, Nationell läkemedelslista, som kommer att ersätta receptregistret och läkemedelsförteckningen. Det finns heller inget system för om en enskild läkare vill, kan kontrollera patientens hela förskrivningshistoria.
Ser du problem med detta? Har du förslag på vad som kan göras?
– Regeringen arbetar med ett införande av ett nytt register, Nationell läkemedelslista, som kommer att ersätta receptregistret och läkemedelsförteckningen. Nationell läkemedelslista förväntas på olika sätt kunna bidra till en minskning av oegentlig förskrivning av läkemedel.
Enligt Lena Hallengrens pressekreterare är statsrådet strängt upptagen med pandemin. Därför har intervjun gjorts via mejl.