Annons:

KVINNA DÖMS TILL FÄNGELSE – SPARKADE POLIS I SKREVET

En kvinna sparkade bland annat en polis i skrevet. Nu döms hon till fängelse i åtta månader. Foto: MostPhotos

KVINNA DÖMS TILL FÄNGELSE – SPARKADE POLIS I SKREVET

En kvinna i 35-årsåldern, skriven på en adress i Hultsfreds kommun, döms nu för flera olika brott. Bland annat sparkade hon en polisman i skrevet. Åtta månaders fängelse väntar nu för henne.

Annons:

Kvinnan döms för brott på flera olika platser i länet. I slutet av juli förra året hade kvinnan blivit omhändertagen på grund av berusning och befann sig på polisstationen i Västervik. Hon gav sig då på två olika poliser.

En arrestvakt har berättat att kvinnan var irriterad och verbal när hon kom in i arresten men att hon därefter verkade ha lugnat ned sig. Vakten kom på att man inte hade frågat kvinnan om hon hade några piercingar som behövde plockas ut. Vakten tänkte, eftersom kvinnan varit lugn, att det inte var några problem att gå in i cellen igen för att fråga.

Men när vakten gjorde det blev kvinnan väldigt arg och gick till angrepp mot henne. Hon fick fyra hårda slag i huvudet innan hon fick kontroll över kvinnan. 

Patrullen som hade tagit in kvinnan var fortfarande kvar på stationen och förstod att det uppstått tumult i cellen. Han sprang dit, men blev då sparkad i skrevet av kvinnan. Polismannen fick ytterligare en spark i skrevet och tappade andan. 

Kvinnan själv har berättat att hon inte har några minnesbilder av händelsen. Tingsrätten finner inget skäl att ifrågasätta de uppgifter som kommit fram och dömer kvinnan för våld mot tjänsteman. 

Hade massa knivar på sig

Kvinnan döms även för ringa stöld och grovt brott mot knivlagen på Ica Maxi i Kalmar i slutet av augusti samma år. Kvinnan tog då varor till ett värde av 139 kronor och hade hela tolv knivar och en hammare på sig. Kvinnan ska ha sagt till butikskontrollanten att hon hade alla knivarna i självförsvar.

Själv minns hon bara att det hände något som involverade polis på Ica. Hon hade druckit vin hela dagen och hade inte så många minnesbilder. Eftersom kvinnan hade ett så stort antal knivar lättillgängligt i en kasse ska hon dömas för grovt brott. 

Den 8 januari förra året gjorde sig kvinnan också skyldig till ett våldsamt motstånd på en adress i Virserum. Polisen ingrep då mot kvinnan med anledning av en handräckning. Hon ville inte följa med poliserna och gjorde då kraftigt motstånd. Hon krängde med armarna, fötterna och benen.

Kvinnan döms även för ett narkotikabrott i Virserum. Den 10 januari förra året hade hon drygt 40 gram amfetamin, fem tabletter MDMA, drygt 20 gram cannabisharts och några ytterligare tabletter på sig. Kvinnan har uppgett att hon inte minns om det var hennes narkotika, men att det "förmodligen var det". Hon har sagt att hon köpte narkotikan i Västervik och att det kostade mellan 5 000 och 7 000 kronor.

Ska betala skadestånd

Kvinnan förekommer sedan tidigare under två avsnitt i belastningsregistret. I maj förra året dömdes kvinnan till en månads fängelse för brott mot knivlagen och i juli dömdes hon till ett års fängelse för narkotikabrott och hot mot tjänsteman.

Det finns inget utrymme för någon annan påföljd än fängelse den här gången heller, skriver rätten. Hon döms nu till åtta månader bakom lås och bom.

Kvinnan ska också betala skadestånd till den polis som sparkades i skrevet med 5 000 kronor och arrestvakten som blev slagen i huvudet med 10 000 kronor.

Annons:

Simon Henriksson

simon.henriksson@dagenskalmar.nu

076 815 45 71

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt