Annons:

VÄLKÄND PROFIL FÅR SKYHÖGA BÖTER

Kalmarprofilen döms för grovt rattfylleri efter att ha kört av vägen med 2,47 promille i blodet. Foto: Läsarbild

VÄLKÄND PROFIL FÅR SKYHÖGA BÖTER

Han har en extremt lång politisk erfarenhet och är Lindsdals inofficiella borgmästare. Idag föll domen mot 82-årige Bengt Kronblad. Han får 55 500 kronor i böter efter det grova rattfylleriet i just Lindsdal.

Annons:

Kronblad är en av länets mest erfarna politiker. Mest utmärkande är de många åren i riksdagen. Mellan 1982 och 1998 satt han som ledamot i Sveriges maktcentrum för Socialdemokraterna.

I Kalmar var Kronblad kommunpolitiker i över 30 år. Frågan är dock om Kronblad numera inte är mest känd som grundaren av populära Lindsdalsdagen. Han är självutnämnd inofficiell borgmästare i stadsdelen och har gjort en tradition av att inviga Lindsdalsdagen.

Uppmärksamheten blev stor efter att ex-politikern misstänktes för ett grovt rattfylleri i mitten av september. Kronblad körde ned i diket i just Lindsdal och försökte, enligt uppgift, själv få upp bilen på vägen igen.

Ser ingen risk för återfall

I intervju med Dagens Kalmar efter händelsen ville han inte erkänna brottet, men det gjorde han nu i rättegången. Promillehalten var extrem, hela 2,47.

Av domen framgår det att Kronblad dömdes för rattfylleri även i september 2023.

Tingsrätten anser att straffvärdet är två månader i fängelse, men nöjer sig med en villkorlig dom med tanke på hans sociala situation och att man inte ser risk för återfall.

Bötesbeloppet blir kännbart, hela 55 500 kronor.

Annons:

Jakob Karlsson

jakob.karlsson@dagenskalmar.nu

073 501 41 26

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt