Kalmarbon i 50-årsåldern utreds för flera stölder. Genrebild.
Foto: MostPhotos
Mannen misstänks för två stölder, varav en bedöms som grov, på två olika adresser på Franska vägen i Kalmar. Vid tillfället misstänks han även för ett tillgrepp av ett fortskaffningsmedel.
Brottstiden är mellan 23.58 den 11 juni och 08.39 den 12 juni. Polisen fattade snabbt misstanke om brott och mannen anhölls i sin frånvaro vid 16-tiden – ett beslut som verkställdes kort därefter.
Han begärs nu häktad på grund av att det finns risk för att han försvårar utredningen och/eller fortsätter begå brott.
Samma natt inträffade en rad brott vid Kalmarsundsverken. Det är oklart om de har något samband med dessa händelser.
Åklagaren Olle Göterfelt är förtegen om ärendet, men säger att mannen även misstänks för en smitning från trafikolycksplats. Detaljer kring det brottet vill han dock inte gå in på och inte heller mannens inställning till anklagelserna.
Misstänker ni fler gärningspersoner?
– Det kan jag inte gå in på, det är ett tidigt skede, säger han.
Ser ni något samband med de andra stölderna samma natt?
– Det kan jag inte heller svara på.
Åtalet ska vara väckt senast 27 juli.