Annons:

Misstänkt narkotikahandlare i Kalmar häktades under lördagen

Bilden är en genrebild. Foto: MostPhotos

Misstänkt narkotikahandlare i Kalmar häktades under lördagen

Den man i 25-årsåldern som anhölls i onsdags sedan polisen sett en misstänkt narkotikaaffär i Oxhagen häktades på lördagsförmiddagen.
– Både jag och tingsrätten ansåg att det fanns risk för fortsatt brottslighet, säger åklagare Nathalie Öhman.

Annons:

Det var vid 17-tiden i onsdags som polisen såg den misstänkte mannen, som är i 25-årsålder och hemmahörande i Kalmar, göra vad man tror är en narkotikaaffär.

Efter att de gripit mannen genomfördes också en kontroll av ett närliggande skogsområde där polisen hittade narkotika färdigpackade i portionspåsar. Polisen misstänker att narkotikan i skogen tillhör mannen.

Mannen anhölls senare misstänkt för två fall av narkotikabrott i överlåtelsesyfte samt ett fall av narkotikainnehav.

Har erkänt brotten

På fredagseftermiddagen lämnade extra åklagare Nathalie Öhman in en häktningsframställan mot mannen, och på lördagsförmiddagen häktades han av Kalmar tingsrätt.

– Mannen har erkänt brotten, som rubriceras vara av normalgraden. Det handlar inte om några större mängder, men både jag och tingsrätten ansåg att det fanns risk för fortsatt brottslighet. Det var därför jag ville få honom häktad, berättar Nathalie Öhman.

Åklagaren har nu två veckor på sig att väcka åtal mot mannen. Om man kommer hinna det på den tiden beror på hur snabbt man får analyssvar från NFC, enligt Öhman.

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

LEDIGA JOBB

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt