Annons:

Ung man anmäld för flera ofredanden – vägrar ge sig

Foto: MostPhotos

Ung man anmäld för flera ofredanden – vägrar ge sig

Tidigare var en man och en kvinna, som båda är i 20-årsåldern, ett par. Nu när de inte är det verkar mannen ha något svårt för att acceptera detta faktum. 

Annons:

De två ska ha varit ett par under tre månaders tid. Den första månaden gick allt bra, men i de två följande månaderna betedde sig mannen annorlunda, uppger kvinnan.

Hon har anmält honom för ofredande genom att han utsatt henne för störande kontakt. Detta genom att mannen uppträtt aggressivt och både skrikit och slagit i väggarna. 

Nu verkar problemen fortsätta. I onsdags ska mannen ha kommit hem till kvinnans adress och ringt på hennes dörr upprepade gånger. 

– Han ska ha tagit sig in i porten och under en kvarts tid knackat på dörren. Målsägande kunde se den misstänkte genom nyckehålet, berättar Mikael Erkki vid polisen. 

Dagen efter, alltså i torsdags, var mannen tillbaka igen. Den här gången ska han ha lagt 20 minuter på att ringa på dörren. Även den här gången kunde kvinnan se honom genom nyckelhålet. 

Tre anmälningar om ofredande är upprättade.

Annons:

Simon Henriksson

simon.henriksson@dagenskalmar.nu

076 815 45 71

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt