Bilden är en genrebild.
Foto: MostPhotos
Det var den 21 april i år som mannen, som är i 35-årsåldern, ska ha gjort sig skyldig till de båda brotten. Enligt åtalet, som lämnades in till tingsrätten i fredags och avser hot mot tjänsteman samt våldsamt motstånd, ska dessa ha begåtts i samband med att mannen skulle gripas efter en stökig situation på en ort i kommunen.
Mannen ska då ha viftat med armarna och spjärnat emot för att hindra poliserna när de skulle avvisitera honom. Även under transporten till polishuset och vid införandet i arresten ska mannen ha spjärnat emot.
Enligt åklagaren ska mannen även ha angripit poliserna med hot om våld, bland annat att han skulle skada dem, i samband med omhändertagandet och transporten.
Som bevisning har åklagaren bland annat åberopat uppspelning av film från polisernas kroppskamera. Det är oklart hur mannen ställer sig till anklagelserna.