Annons:

Två män gripna efter inbrott i källarförråd

Foto: Bildbyrån

Två män gripna efter inbrott i källarförråd

Två män greps efter att ha rört sig obehörigt i källarförråden i ett flerfamiljshus i bostadsområdet Djurängen i Kalmar på lördagsmorgonen.

Annons:

Det var strax efter klockan 07.30 på lördagsmorgonen som polisen fick larm om att personer var obehöriga och rörde sig nere i källarförråden i ett flerfamiljshus i bostadsområdet Djurängen i Kalmar.

En polispatrull skickades till platsen och hittade två män som blev gripna misstänkta för stöld genom inbrott. De misstänkta männen är i 30-årsåldern och 55-årsåldern.

– När vi kommer till platsen hittar vi de två personerna i ett källarutrymme. Själva kontrollen och gripandet går lugnt till. Det man kan se på plats är att det ligger uppbrutna lås på platsen och vad gäller stöldgods står det ingenting. Vi är inte helt klara med ärendet utan vi skriver fortfarande på det, säger Katarina Rusin vid polisens ledningscentral i Malmö.

Annons:

Ossian Mathiasson

ossian.mathiasson@dagenskalmar.nu

070 378 71 16

Annons:

Annons:

Kommentera

Kommentarerna nedan omfattas inte av utgivningsbeviset för www.dagenskalmar.nu.

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt