Annons:

Polis

På en inspelning med en polisassistents kroppskamera ska en man uttalat såväl verbala hot som gjort hotfulla gester mot en kvinna. Foto: MostPhotos

Uttalade hot mot kvinna – orden fångades av polisens kamera

En man ska under ett samtal med en polisassistent ha uttalat att en kvinna skulle dödas eller skjutas, samtidigt som han gjorde handtecken som liknade en gevärsavfyrning. Detta spelades in av polisens kroppskamera och nu är mannen åtalad för både olaga hot samt ringa narkotikabrott.

Annons:

Händelsen inträffade på Kalmar sjukhus den sjunde augusti 2025 och det förmedlade hotet antogs vara av sådan art att den målsägande kvinnan "kunde förväntas känna allvarlig rädsla för sin personliga säkerhet".

Utöver hotet ska han enligt en provtagning även olovligen ha använt alprazolam, amfetamin, buprenorfin och cannabis mellan den första och sjunde augusti.

Den tilltalade varken förnekar eller erkänner det olaga hotet men erkänner det ringa narkotikabrottet. Mannen är i 40-årsåldern. 

Annons:

Stefan Härnström

redaktion@dagenskalmar.nu

Annons:

Annons:

Kommentera

Kommentarerna nedan omfattas inte av utgivningsbeviset för www.dagenskalmar.nu.

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt