Bilden är en genrebild.
Foto: MostPhotos
Det var runt klockan 03 natten till tisdagen som misshandeln ska ha inträffat vid busshållplatsen intill Preem-macken i Rockneby.
Enligt målsägaren, en man i 30-åråsldern, ska han ha blivit attackerad av en okänd person, slagen till marken och sedan sprayad med vad han tror är pepparspray.
– Han ska ha blivit sprayad i bakhuvudet och på jackan. Han fick hosta av sprayen men lyckades undvika att få det rakt i ansiktet. Slaget ska ha varit med knuten näve och i samband med att han föll i marken ska han bland annat ha fått ont i bakhuvudet, berättar Mikael Erkki vid polisen.
Ett vittne ska ha sett händelsen och polisen kommer nu inleda en förundersökning om misshandel. Det finns ännu ingen misstänkt.