Annons:

Polisen stoppade bil i Kalmar – män misstänks för en rad brott

Foto: Genrebild

Polisen stoppade bil i Kalmar – män misstänks för en rad brott

Två unga män misstänks för en rad brott efter att polisen stoppade och kontrollerade en personbil i Kalmar häromnatten.

Annons:

Det var vid halvfyratiden natten till tisdagen som en polispatrull bestämde sig för att stoppa och kontrollera en personbil i Kalmar. Efter kontrollen fick poliserna fullt upp med att skriva rapporter och anmälningar.

I bilen färdades två män i 20-25-årsåldern, båda hemmahörande på annan ort. De misstänks nu för en rad brott – bland annat ringa narkotikabrott, både eget bruk och innehav. Föraren misstänks också för drograttfylleri, uppger polisen.

– På dem hittades dessutom en mängd kontanter som tros härröra från brott, så båda misstänks också för penningtvättsbrott, berättar kommunpolis Niko Kalcidis.

Annons:

Micael Rundberg

micael.rundberg@dagenskalmar.nu

073 098 65 05

Annons:

Annons:

Kommentera

Kommentarerna nedan omfattas inte av utgivningsbeviset för www.dagenskalmar.nu.

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt