Bilden är en genrebild.
Foto: MostPhotos
Det var den 18 november 2025 som polisen hittade 159,7 gram cannabisharts och 3,57 gram kokain i mannens lägenhet i Tegelviken.
Mannen, som är i 25-årsåldern och 2024 dömdes för narkotikabrott till villkorlig dom och böter, har nu återigen stått åtalad för narkotikabrott – denna gång i överlåtelsesyfte.
I sin dom menar tingsrätten att den relativt stora mängden narkotika samt den omständighet att två vågar beslagtogs tillsammans med narkotikan ”talar i viss mån för att det är fråga om innehav i överlåtelsesyfte”.
Bjöd ut knark via Snapchat
Av större betydelse är dock det som framgår av telefonanalysen från mannens mobiltelefon, menar tingsrätten och skriver att det där blir tydligt att mannen regelbundet bjuder ut narkotika till försäljning.
”De konversationer som ligger längre bak i tiden kan svårligen hänföras till det nu aktuella partiet, men visar på ett mönster av försäljning. Det framgår av analysen att (mannens namn) så sent som den 12 november 2025, alltså sex dagar för den åtalade gärningen, lade ut en story på Snapchat där han bjöd ut cannabis till försäljning”, står att läsa i domen.
Fängelse enda alternativet
Den tilltalade mannen har erkänt att han innehaft den aktuella narkotikan men förnekat att innehavet skett i överlåtelsesyfte. I förhör har han berättat att han köper större mängder narkotika för att minska kontakterna med narkotikaförsäljare.
Detta menar rätten är ”en uppenbar efterhandskonstruktion som kan lämnas utan avseende” och skriver att det sammantaget är ställt bortom rimligt tvivel att mannen har innehaft narkotikan i vart fall delvis i överlåtelsesyfte.
I och med att mannen har återfallit i likartad brottslighet under pågående prövtid från den tidigare domen, anser Kalmar tingsrätt att en frihetsberövande påföljd är det enda möjliga alternativet och dömer mannen till fängelse i sex månader.