En man i 60-årsåldern har häktats för ett grovt narkotikabrott i Kalmar kommun.
Foto: MostPhotos
I lördags gjorde polisen en omfattande knarkupptäckt i en bostad i Kalmar kommun. En man i 60-årsåldern sitter nu häktad och har erkänt vissa delar redan nu.
Personen är dömd för brott tidigare, men åklagaren Hanna Marelius vill inte gå in på om han är en återkommande aktör i Kalmars knarkhandel.
– Jag kan inte gå in så mycket mer om hur det uppdagades, men det uppkom en misstanke i samband med en utredningsåtgärd och ett större innehav togs i beslag.
"Går inte utesluta att bli fler"
Fyndet har nu skickats på analys.
– Jag kan inte gå in på vad och hur mycket eftersom det ska analyseras nu. Det var en mängd som gör att brotet definieras som grovt.
Mannen har delvis erkänt brott. Åklagaren kommer nu att invänta svaren från NFC och utreda omständigheterna kring 60-åringen.
– I nuläget är det bara han som är misstänkt, men det går inte utesluta att det blir fler.
Mannen häktades med restriktioner och åtal ska vara väckt senast 13 april. Enligt åklagaren är det troligt att utredningen kommer att ta längre tid än så.