Annons:

Storsatsning för julfirande på Kalmar slott

Storsatsning på julfirande på Kalmar Slott. Foto: Pressbild

Storsatsning för julfirande på Kalmar slott

Det lackar mot jul. Det kommer snart att märkas på Kalmar Slott som presenterar ett omfattande program med mängder av aktiviteter. 

Annons:

Den 30 november öppnar julmässan på slottet. Och det är själva startskottet för julfirandet.  Över 110 utställare kommer att finnas på plats i de vackra slottssalarna för att sälja hantverk och delikatesser. Besökarna kan dessutom lyssna på stämningsfull julmusik i Slottskyrkan, träffa tomtemor eller gå en guidad tur om julens traditioner.

Veckorna som följer är slottet öppet torsdag till söndag och nästan varje dag bjuds det på olika aktiviteter. Det kommer också finnas en miniutställning om julgranens historia i Kungstrappan och se ett historiskt julbord i Rutsalen. Den andra adventshelgen ägnas åt julpyssel, för både vuxna och barn, och det är dessutom nypremiär för barnaktiviteten Gyllenluva, som är en vandring genom salar och skrymslen tillsammans med slottets egna hustomtar. Aktiviteten gick att uppleva för första gången förra året och kommer att dyka upp varje år i adventstider på lite olika platser runt om i slottet.

Den 13 december blir det Luciakonsert och den 14 december öppnar årets vinterutställning – In the Shadow of a Thousand Years, som är ett interaktivt konstverk skapat av Christine Clifstock. Verket sätter ljus på elva starka kvinnor som har berikat konst, vetenskap och samhälle under ett årtusende. Det har tidigare visats i Uppsala domkyrka men innehöll då tio porträtt. På Kalmar Slott kompletteras det med ett porträtt av Drottning Margareta, som låg bakom Kalmarunionen som undertecknades på slottet 1397. 

Berättelser vid granen

Den tredje advent kan besökarna lyssna på berättelser vid granen med slottschef Meg Nömgård och vissångerskan Ulrika Gunnarsson. Det blir ett program med berättelser och visor från svunna tider. Några dagar senare – på årets mörkaste dag, det vill säga den 21 december – kommer slottet endast att synas genom den levande ljusflamman. Då släcks slottet ned och du kan uppleva Kalmar Slott som det var förr i tiden med enbart ljuslyktor som lyser upp den nedsläckta Paradvåningen. 

Under hela jullovet blir det sedan gott om aktiviteter för hela familjen. Slottet är öppet nästan varje dag med undantag av julafton, juldagen och nyårsdagen.

 

Fakta

Julaktiviteter på slottet 

23/11: Julkonserten Änglaljus med bland annat Johan Stengård
26/11: Afternoon tea i Slottsrestaurangen
30/11–3/12: Julmässa på Kalmar Slott
7/12: Nypremiär för barnaktiviteten Gyllenluva, som går att uppleva fram till den 7 januari. Det är också premiär för Tomtesmyg utomhus.
7/12: Kransbindning tillsammans med Blombruket
9/12: Slottsbutiken bjuder in till butiksdag
9/12: Lucia med Kalmar Kulturskola
10/12: Julpyssel för barn
10/12: Lucia med Kalmar Kulturskola
13/12: Luciakonsert
14/12: Invigning av vinterutställningen In the Shadow of a Thousand Years
17/12: Berättelser vid granen med slottschef Meg Nömgård och vissångerskan Ulrika Gunnarsson
17/12: Sång och musik i advent med kör och stråkorkester, Kristen bibelgrupp Kalmar
21/12: På årets mörkaste dag upplever vi slottet endast i ljuslyktans sken
22/12: På jullovets första dag fyller vi slottet med aktiviteter för barn
26/12–7/1 2024: Öppet dagligen med guidningar och barnaktiviteter varje dag 



Annons:

Anders Blank

Anders.blank@dagenskalmar.nu

0734645262

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt