Annons:

Cajsastina Åkerström öppnar sommargalleri under sommaren

Cajsastina Åkerström öppnar sommargalleri på Kvarnholmen. Foto: Pressbild

Cajsastina Åkerström öppnar sommargalleri under sommaren

Hon är mest känd som visartist, men också verksam konstnär med flera utställningar. Nu öppnar hon ett pop up-galleri på Norra Långgatan. 

Annons:

Jonas Hellberg har under fyra år drivit Persona galleri. Tidsbrist har nu gjort att han har stängt sitt galleri. 

– Men jag hoppas att någon kommer att ta över verksamheten, säger han. 

Han fortsätter dock med att arbeta med konst, detta tillsammans med Cajsastina Åkerström. Han har hittat en lokal på Norra Långgatan på Kvarnholmen där hon kommer att visa sin konst. Galleriet öppnar den 5 juli. 

Promenerar och fotograferar

Cajsastina ser fram emot att ställa ut i sin hemstad igen.

– Jag arbetar med oljepastellkritor och färgpennor på papper. Blandar till egna nyanser med palettkniven som jag sedan tillsammans med fingrar och naglar som penslar när jag målar. Motiven hittar jag i omgivningarna där jag bor i Halltorp när jag promenerar och fotograferar, säger hon.

Annons:

Anders Blank

Anders.blank@dagenskalmar.nu

0734645262

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt