Annons:

Nu har Berga centrum fått en frisör

Anna Bimby Elfström och Evelina Gustafsson på Intermezzo i Berga Centrum. Foto: Anders Blank

Nu har Berga centrum fått en frisör

Det fanns två frisörer innan bränderna. Efter det har det inte gått att klippa sig vid köpcentret. Men imorse öppnade Intermezzo sina lokaler. 

Annons:

Salongen öppnade klockan nio igår morse. Och redan fanns tre kunder som väntade att sätta sig i stolen och friseras. Intermezzo har lämnat sina lokaler på Norra Långgatan och flyttat in i Berga Centrum.

– Det var egentligen inget svårt beslut. Vi blev erbjudna den här lokalen av LW fastigheter, samma fastighetsägare som vi hyrde av i centrum. Vår filosofi är att vi vill vara nära där kunderna bor, säger Anna Bimby Elfström på Intermezzo. 

Hon menar att det finns stora fördelar med Berga Centrum. Centrat håller på att återskapas som det var innan bränderna, det är lätt att hitta parkering och så med den stora expansionen av bostadsbyggande norrut så blir Berga mer centrum är tidigare. 

Stadsdelen andas optimism

– Det blir ett jämnare flöden här också. 

Det har hänt mycket med Berga centrum sedan den senaste branden. Ett nytt stort bostadskomplex är på plats och de äldre byggnaderna har fått ny fasad. Nya verksamheter är på gång in. Och det andas optimism och framtidstro i stadsdelen. 

– Vår personal hade hellre inga problem med att flytta med, tvärtom, de var väldigt positiva till idén. 

Det finns risk för överetablering av frisörer?

– Det är snarare tvärtom. Intresset för frisörutbildningen har minskat. Vi har snarare ett underskott på frisörer. 

Annons:

Anders Blank

Anders.blank@dagenskalmar.nu

0734645262

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt