Annons:

Kärlek till burgare gav Mr York Rotarypris

Gustav Larsson, Mr York. Foto: Anders Blank

Kärlek till burgare gav Mr York Rotarypris

Gustav Haglund och Gustav Larsson får priset “Årets unga förebild” av Kalmar slotts rotaryklubb. Och de Mr York kommer inte att slå av på takten. Om några veckor öppnar de sin 14 restaurang. 

Annons:

Under morgonen hade Kalmar slotts Rotaryklubb sin årliga träff i Stadsparken. Huvudnumret den här tiden på året är att dela ut priset till “Årets unga förebild”. 

Kriterierna är bland annat att företaget ska vara verksamt i Kalmar, vara en god förebild för yngre, visa prov på kreativitet. Och var under 40. Det sistnämna klarar de båda gustarna med råge. Larsson är 25 och Haglund är 22. 

– De är riktiga förebilder som utmanat andra om den perfekta burgaren, säger Mia Hasselgren som sitter i yrkeskommittén. 

Mr York är en lite framgångssaga i sig. De startade under pandemin med idén om att göra det säkert och smidigt för människor att äta högkvalitativ gatuköksmat. Och det har fungerat. Om några veckor öppnar företaget sin 14 restaurang, denna gång i Falkenberg. Och de ser inget stopp. 

– De stora kedjorna har 150-170 restauranger var. Vi kommer fortsätta satsa på kvalité men vill naturligtvis expandera. Gissningsvis mellan 50-100 restauranger i Sverige, men vi tittar på etablering utomlands också, säger Gustav Larsson. 

Det råder en hamburgertrend i landet nu, är du inte rädd att den tar slut?

– Nja, det kanske är en trend. Men det är över tio år sedan man började göra kvalitetshamburgare i Stockholm. Vi ser positivt på att göra det vi gör med så god kvalitet som möjligt. 

Hur kommer det att ni startade?

– Vi är båda matintresserade, men inte utbildade. Så det är väl kärleken till burgare helt enkelt.

Annons:

Anders Blank

Anders.blank@dagenskalmar.nu

0734645262

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt