Skränigt och smutsigt. Det kanske är den normala sinnebilden när man åker och byter däck. Podium vill göra tvärtom. Det ska vara ordning, reda och så rent det bara går.
– Det är kanske svårt att göra något åt oljudet, men vi ska se till att det är fräscht, säger Robin Andersson.
Han har under lång tid arbetat med liknande verksamhet hos Däckia men nu öppnar han alltså eget.
Varför?
– Vi såg väl att det fanns en lucka i branschen. Här ska vi ha kundfokus och se till att de blir väl omhändertagna.
Hur mår branschen?
– Den mår väl bra. Alla behöver däck. Vi ska väl försöka se till att det blir rätt däck. Det handlar om säkerhet. Men också om hållbarhet.
Podium kommer under onsdagen ha öppet hus mellan 11-17. Då erbjuds besökarna att testa en racingsimulator, det går att vinna däck i tävling och lunch kommer att kunna köpas på plats.
Företaget kommer att ha däckförsäljning, däckhotell och verkstad i en och samma byggnad