Annons:

Ny bar planeras i Kalmar – “billiga priser”

Baravara bar och nöje kommer att öppna i slutet av nästa månad. Foto: Pressbild

Ny bar planeras i Kalmar – “billiga priser”

Ägaren av Star and Stripes ska öppna upp sin källare. Konceptet blir billiga priser och bara svensk musik.

Annons:

Baravara i källaren på Larmtorget kommer att öppna strax före jul om planerna går som de ska. Tanken är en bar som till en början bara är öppen på fredagar och lördagar där man ska erbjuda mat och dryck till bra priser. 

– Det är ett koncept som inte finns i Kalmar och vi kommer inte att konkurrera med Stars and Stripes, säger Tomas Kazantzidis. 

Barpriserna i Kalmar är saftiga och det finns liten konkurrens i stan. Så Kazandzidis tror att han har ett vinnande koncept. 

Bara spela svensk musik

– Vi kommer bara att spela svensk musik i olika stilar. Sedan tidigare finns det dart och shuffleboard på plats. 

Han säger att detta är ett koncept han funderat på länge. 

– Fast vi har inte riktigt haft tid med att bygga upp det förrän nu. Vi börjar med att ha öppet på helgkvällar men kommer utöka till onsdagar och kanske även torsdagar när vi är igång.

Annons:

Anders Blank

Anders.blank@dagenskalmar.nu

0734645262

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt