Annons:

Klart: Det blir Allsång på Skansen i år igen

Therese Wahlgren Sundén leder återigen Allsång på Skansen. Foto: Pressbild

Klart: Det blir Allsång på Skansen i år igen

Jodå, det blir skönsång i Färjestaden i år igen. Arrangemanget som alltid lovar bra väder är tillbaka på Hotell Skansen. – Så kul att det finns ett så stort intresse.

Annons:

 Det verkar bli en rekordsommar för Öland i år igen när det gäller arrangemang. Det dyker hela tiden upp nya scener och påhitt. Men mest seglivad är ändå Allsång på Skansen. I år har man bokat upp hotell Skansen under tre onsdagar i juli, den 10, 17 och 24. 

– Jag tycker det är lika fantastiskt varje gång. I år har det varit så lättjobbat då så många visat ett så stort intresse av att få vara med, säger allsångsledaren Therese Wahlgren Sundén. 

Bara öländska artister under sista kvällen

Hon har arrangerat sångkvällar över 30 gånger, endast två gånger ska det ha regnat. Det blir som vanligt en blandning av stilar och artister. Nytt för i år är att det under den sista kvällen endast blir uppträdande av artister från ön. Då kommer bland annat Lasse Trofast, Annika Lennartsson och Rotation. 

Dessutom får man i år besök från Kanada. Det är Ian Janes som kommer till den långsmala ön. Husbandet kommer precis som förra året vara Seaside med Elisia Sundén. Dessutom kommer Effy Simon, Fredrik “Frallan” Jonsson och Soulbiznis.

Annons:

Anders Blank

Anders.blank@dagenskalmar.nu

0734645262

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt