Annons:

Nina & Kim till Kalmar i höst – del av intäkter går till forskning om alzheimers

Nina Allard och Kim Kärnfalk kommer till Kalmar teater i höst. Foto: Pressbild

Nina & Kim till Kalmar i höst – del av intäkter går till forskning om alzheimers

De slog igenom med gruppen Friends för 25 år sedan. Men de är still going strong. Nu kommer Nina Allard och Kim Kärnfalk till Kalmar teater.

Annons:

De vann Melodifestivalen med Lyssna till ditt hjärta 2001. Men några år tidigare fick de stor uppmärksamhet genom tv-serien “Friends på turné”. De hade ytterligare framgångar innan gruppen splittrades 2006. Men vänskapen har bestått, i våras återförenades duon för en konsert, initialt var det tänkt som en något högst tillfälligt för kvällen men publik ute i landet önskade mer. 

Kim blev sjuk

Tidigare i veckan gick Kim Kärnfalk ut med att berätta att hon drabbats av alzheimers sjukdom men sa också att musiken är något hon tänker hålla fast vid  så länge som det fungerar och så länge som hon kan.

En viss del av biljettintäkterna går oavkortat till forskning kring Alzheimers sjukdom.

Duon uppträder på Kalmar teater den 8 november.

Annons:

Anders Blank

Anders.blank@dagenskalmar.nu

0734645262

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt