Annons:

SD vill skärpa ordningen i skolan – föreslår uniform och ordningsvakter

SD vill ha ordningsvakter i skolorna. Foto: MostPhotos

SD vill skärpa ordningen i skolan – föreslår uniform och ordningsvakter

Skoluniform, mobilförbud och ordningsvakter. SD har lämnat in tre motioner som ska strama upp skolan. 

Annons:

“Skolan har blivit en plats för kanyler, tomhylsor, slagsmål och segregation”, det är inga vackra ord om dagens skola som SD tecknar. Nu vill partiet strama upp genom tre olika förslag. De vill att man inför skoluniform, detta för att en gemensam skolklädsel så minskar stressen för den enskilda eleven över vad man ska ha på sig för att passa in, likväl så tror man att det skapas en starkare vi-känsla bland elever och skolan. 

Utvecklingen är "tragisk"

De menar att utvecklingen på skolorna är “tragisk” att detta är resultatet av en dålig kommunal utbildningspolitik. Man vill därför införa ordningsvakter på grund- och gymnasieskolan, detta för att skapa en lugn och trygg arbetsmiljö. 

Idag finns det en mobilpolicy på skolan att eleverna inte får använda sig av telefonen under lektionstid. Detta vill man utöka den till att gälla under hela skoldagen. 

Nu har SD lämnat in tre motioner på skoltema som slutligen kommer att hanteras av kommunfullmäktige.

Annons:

Anders Blank

Anders.blank@dagenskalmar.nu

0734645262

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

LEDIGA JOBB

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt