Annons:

M vill se öppna barer under nattliga fotbollsfesten i sommar

Moderaterna vill se utökade serveringstillstånd under VM i sommar. Foto: Bildbyrån

M vill se öppna barer under nattliga fotbollsfesten i sommar

22 år efter VM-bronset blir det en ny fotbollsfest i USA för det svenska landslaget. Nu vill Moderaterna att Kalmars uteställen ska få särskilda tillstånd under fotbollsäventyret.

Annons:

Många matcher kommer att gå på nattetid och tidig morgon. I ett nämndinitiativ i socialnämnden vill Moderaterna därför att serveringstillstånden utökas mellan 11 juni och 19 juli.

”Med nuvarande regelverk, är det i möjligt att servera alkohol som längst till klockan 03. Servering efter denna tid kräver särskilt tillstånd, vilket prövas av socialnämnden eller på delegation av tillståndsenheten. För Moderaterna är det självklart att regelverket tillfälligt behöver luckras upp under mästerskapets genomförande, och att krögare med sändningstillstånd ska ges möjlighet till utökat serveringstillstånd under tiden mästerskapet hålls”, skriver partiet.

– Vi vet vilken folkfest fotbolls-VM är och självklart kommer krögare att vilja sända matcherna och skapa event kring detta. Då tycker vi att det är viktigt att kommunen möjliggör det på bästa möjliga sätt. För oss är det självklart att regelverket tillfälligt behöver luckras upp under mästerskapets genomförande, och att krögare med sändningstillstånd ska ges möjlighet till utökat serveringstillstånd under tiden mästerskapet hålls, säger oppositionsrådet Hanne Lindqvist (M) i ett pressmeddelande.

Annons:

Jakob Karlsson

jakob.karlsson@dagenskalmar.nu

073 501 41 26

Annons:

Annons:

Kommentera

Kommentarerna nedan omfattas inte av utgivningsbeviset för www.dagenskalmar.nu.

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt