Annons:

BILDSPEL: IRONKIDS KALMAR

Det är fredag och i Kalmar råder det fullständig triathlonyra. Precis som i morgondagens Ironman får barnen i dag känna sig som vinnare och springa in genom samma målgång som triathleterna.

Annons:

– För att ge barn en chans att uppleva hur det är att springa i samma stämningsfulla miljö som under IRONMAN Kalmar och för att främja rörelseglädje i alla åldrar anordnar vi IRONKIDS, skrev arrangörerna i sitt facebookevengemang. 

Drygt 500 barn i åldrarna mellan 3- och 13 år hade anmält sig till loppet. Ironkids är ett så kallat “fun run” och innehåller inget tävlingsmoment eller tidtagning, alla som deltar får T-shirt och medalj.  

Löprundan startade från Norra långgatan intill domkyrkan, startskotten gick och Kvarnholmen fylldes snabbt upp av springande barn. De yngsta barnen, 3-5 år, sprang med sina föräldrar. Distansen var 500 meter och ökade ända upp till 1 500 meter beroende på barnens ålder. 

Rörelseglädje blev det, i alla fall för de flesta. En del tappade bort sina anhöriga, sprang åt fel håll eller fick kramp i benen. Det tillhör sporten och är relativt normala missöden. Det blir nog även en del kramp, tårar och felsteg för de vuxna atleterna som tävlar i morgon.


Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

LEDIGA JOBB

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt