Annons:

Skön vinst för KFF – vinner med två mål mot IFK Värnamo

KFF vann mot IFK Värnamo. Foto: Bildbyrån

Skön vinst för KFF – vinner med två mål mot IFK Värnamo

Kalmar FF vann mot IFK Värnamo efter två vackra mål. Ring och Skrabb målskyttar. Jakob Kindberg höll nollan. 

Annons:

Kalmar FF åkte till Värnamo med ett bistert tabelläge. Nästsist i tabellen. Dagens motståndare IFK  har haft stora problem under säsongen med en icke godkänd hemmaplan. De har fått spela sina bortamatcher i Borås och förra helgen även på Guldfågeln. Det har säkert påverkat att de ligger i nedre delen av tabellen. Men under söndagskvällen gick matchen på Finnvallen med nylagd gräsplan. 

Det började i högt tempo för båda lagen och det saknades inte chanser. KFF hade pigga fötter och var skottvilliga. Även Värnamo hade sina chanser, Kindberg gjorde några klassräddningar och när han var bortspelad så räddade Saetra på mållinjen. 

Två vackra mål på fyra minuter

Efter en halvtimme så kom ett drömskott från Ring. Strax utanför straffområdet lossade han kanonen och den gick ribba in. Kanske inte helt rättvist sett till matchbilden, men ett väldigt vackert mål. Det skulle komma mer. Detta bara fyra minuter efter målet. Jarafapour når Trenskow med ett inlägg, bollen nickas ner till Skrabb som stöter in 0-2. Efter målet lugnade KFF ner spelet och kunde gå till halvleksvila med ledning. 

IFK Värnamo var tvungna att jacka upp efter paus. Och de tog över spelet men hade svårt att hitta lägen. Matchen blev lite sönderryckt med flera byten, något som det säkert fanns en tanke bakom, att störa hemmalaget. Men Värnamo fortsatte sin offensiv oförtrutet. Men defensiven höll ihop. Vilket inte varit fallet tidigare. 

Kalmar FF kunde inkvittera en riktigt skön bortaseger. Och kan i alla fall tillfälligtvis lämna nedflyttningsplatsen.

Annons:

Anders Blank

Anders.blank@dagenskalmar.nu

0734645262

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt