Robert Gojani har förlängt kontraktet med Kalmar FF.
Foto: Bildbyrån
Det nya avtalet sträcker sig över säsongen 2027.
Det var inför säsongen 2023 som den tidigare Elfsborgsspelaren anslöt till Kalmar FF. Sedan dess har han spelat 82 matcher i den rödvita tröjan.
– Det känns väldigt glädjande att vi har kommit överens med ett nytt avtal tillsammans med Robert. Han bidrar med kvalitet, erfarenhet och engagemang både på och utanför planen. Nu ser vi fram emot att Robert Gojani fortsätter vara en viktig del av Kalmar FF:s sportsliga utveckling, säger Peter Swärdh, sportchef i KFF.
Gojani är förstås också positiv till det nya kontraktet.
– Det känns fantastiskt att fortsätta vara en del av Kalmar FF:s resa framåt. Jag känner en stolthet över att få representera den här föreningen, och för mig har det hela tiden varit självklart att fortsätta spela i den rödvita tröjan. När föreningen tog initiativ till att diskutera en förlängning gick allt rätt snabbt och det känns skönt att ha allting på plats.