Albin Storm säger att Kalmar HC går för förstaplatsen i Hockeyallsvenskan.
Foto: Bildbyrån
Kalmar fick en drömstart när Matt Fonteyne gjorde 1-0 efter drygt två minuters spel. I fem mot tre kunde George Diaco hänga 2-0 med knappt tre minuter kvar av öppningsakten.
Arvid Westlin utökade snyggt till 3-0 drygt sex minuter in på den andra perioden, men mot slutet av andra akten satte Eero Teräväinen 3-1 i numerärt överläge.
I numerärt underläge utökade ändå Jesper Lindén till 4-1 och såg till att Kalmar hade en tremålsledning inför tredje. Eero Teräväinen hängde sedan 4-2 i början av tredje i powerplay och bortalaget fick kontakt igen i toppmötet.
Albin Storm fick chansen med ett straffslag halvvägs in på den tredje akten. Inget misstag gjordes och 5-2 var ett faktum i Hatstore Arena.
Ensam tvåa i serien
BIK Karlskoga reducerade två gånger om mot slutet och skapade viss dramatik, men KHC höll undan och tog tre viktiga poäng. Därmed är man nu ensam tvåa i Hockeyallsvenskan.
– Jag tycker vi egentligen är bra hela matchen. De gör 5-3 och får lite tryck, men tre poäng. Vi har bra stöd från läktaren och känner oss trygga här, säger straffskytten Albin Storm till TV4 Play efter segern.
Att vinna toppmatcher hemma i Hatstore är viktigt, enligt Albin Storm.
– Det blir tajtare ju längre säsongen går vi det är de här lagen vi måste slå. När vi spelar som bäst är vi i toppen, men det är många bra lag och det blir tufft, säger han.
Trots 14 poäng upp till Björklöven är inget avgjort om seriesegern, menar han.
– Det går, det går, säger han till TV4 Play.