Annons:

Öppet brev till Mönsterås kommunalråd, Anders Johansson: Vari består problemet?

Med förfäran har jag tagit del av nyheten att Mönsterås gjort en stor förlust genom sitt engagemang i vindkraftsbranschen. Sajten Dagens Hultsfred skriver att ägarna har tillfört ett aktieägartillskott på totalt 13,5 miljoner kronor innan försäljningen genomförs. Köpeskillingen är 2 250 000 kronor. 

Annons:

Mönsterås andel i Emåbygdens Vind AB är 40% vilket innebär att Mönsterås andel i aktieägartillskottet är 5 400 000 kronor samt andelen 900 000 av köpeskillingen. 

En skulle önska att kommunfullmäktige nu beslutar om en opartisk utredning hur detta äventyr i vindkraftsbranschen har hanterats sedan start samt hur stor den totala förlusten är. Av speciellt intresse är om någon riskanalys gjorts vid något tillfälle. 

Socialnämnden  

Den 16 mars 2026 behandlade Mönsterås kommuns revisorer socialnämnden ”bristande måluppfyllelse” vad beträffar ekonomin. 

De skriver i sitt yttrande: ”Nämnden har inte vidtagit tillräckliga åtgärder för att styra upp verksamheten mot den tilldelade budgetramen. Socialnämnden har bedrivit verksamheten med betydande avvikelse från av fullmäktige tilldelad budgetram, trots nämndens kunskap om obalansen mellan verksamhetens kostnader och finansiering.” 

Sammantaget under 2024 och 2025 har underskottet på 59 000 000 inneburit att det månatliga underskottet under 24 månader varit 2 500 000 kr per månad. 

Jag kan med gott samvete säga efter ett yrkesverksamt liv som projektledare inom det privata näringslivet att detta aldrig hade kunnat inträffa utan att akuta insatser hade beslutats. 

Fastighetsaffärer 

Under våren har det kommit till min kännedom att det förekommit misstankar om märkliga fastighetsaffärer i kommunen. Jag begärde därför att få ta del av samtliga fastighetsaffärer som genomförts under senaste mandatperioden. 

Det besynnerliga är bland annat följande. 

1) Fastigheternas sammanlagda taxeringsvärden är på 15 800 000 kronor men har sålts för 11 003 500 kronor. I ett antal fall av avstyckning skett men de avstyckade delarnas taxeringsvärden tycks inte ha taxerats innan försäljning skett. Enligt en tumregel ska taxeringsvärdet motsvara cirka 75 % av det sannolika marknadsvärdet varför differensen torde vara betydligt större. 

2) Under 2025 gjordes tio fastighetsaffärer men Mönsterås kommun valde att genomföra nio av dessa utan att anlita mäklare. 

3) I ett fall försåldes en fastighet med taxeringsvärdet 1 302 000 kronor för endast 75 000 kronor.  

Elstöd 

Den 5 juni 2024 kunde vi läsa i tidningen Barometern att förvaltningsrätten avslagit Mönsterås kommuns begäran att få ta del av elstöd då ansökan aldrig skickats in. Orsaken till detta lär vara att kommunchefen glömde att trycka på sänd-knappen. 

Sammanfattning 

En summering för förlusterna blir enligt nedanstående.

Sektor 

Förlust 

Kommentar 

Emåbygdens Vind AB 

4 500 000 

Enbart de senaste transaktionerna 

Socialnämnden 2024 

34 000 000 

9% av budget 

Socialnämnden 2025 

25 000 000 

6% av budget 

Fastighetsaffärer 2022 - 2026 

4 900 000 

Avser endast differensen mellan taxeringsvärde och köpeskilling. Avrundat. 

Missat elstöd 

5 300 000 

Ej inskickad ansökan 

Summa 

73 700 000 

Det finns givetvis skäl att ställa ett antal frågor med anledning av ovanstående men jag begränsar mig till endast en: Vari består problemet? 

Thomas Isaksson

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Kommentarerna nedan omfattas inte av utgivningsbeviset för www.dagenskalmar.nu.

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt