Annons:

Erika tar Poledance in i träningslokalen

Erika Lundby har infört Poledance som kurs hos Happy Dance. Foto: Privat

Erika tar Poledance in i träningslokalen

Lättklädda kvinnor och ofta i rödskimrande rum med män sittande runt en scen. Ja, det är kanske den gängse bilden av Poledance. Men det är en förlegad bild. Nu är den akrobatiska dansen en populär träningsform. Och till hösten kör Erika Lundby gruppträning. 

Annons:

Jo, det är fortfarande lättklätt, men sunkiga rök- och whiskydoftande hak har ersatts av träningsstudior. Att det är så mycket naken hud när man dansar är för att man behöver friktionen. Hade man istället haft heltäckande klädsel hade det varit förenat med livsfara. Friktionen behövs för att man ska kunna hålla sig kvar på pålen. 

Erika Lundby, som driver Happy Dance introducerar nu Poledance som gruppträning i höst. 

– Vi har kört individuella kurser ett tag och det är populärt. Till hösten kör vi sexveckors kurser och det är nästan fullbokat. 

Själv är hon van dansare och kör mängder av pass varje vecka. Hon är tränad. Men när hon visar några grunder hör man andhämtning och flås. Det är en sport som kräver både styrka och uthållighet. 

Alla kan lära sig Poledance

– Men vi anpassar alltid nivån efter eleven. Alla kan göra det här, efter sina förutsättningar, säger hon. Och man lär sig väldigt snabbt. 

Erika är nybörjare på Poledance. Hon har andra instruktörer på Happy Dance som är betydligt mer erfarna och som kommer att leda kurserna. Erika har bara kört en knapp månad men menar att framstegen är snabba. 

Poledance har inte sitt ursprung i striptease eller erotik utan kommer från kinesisk cirkus. Och då var det främst män som utövade akrobatiken. 

– Vi har män som har kommit hit också. Det funkar lika bra. 

På 2000-talet flyttade Poledance in i fitnesslokaler och har även utvecklats som en tävlingsform där det också finns Svenska mästerskap. 

Hon kommer att satsa stort på träningsformen. 

– Vi har planer på en uppvisning under Stadsfesten.

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Kommentarerna nedan omfattas inte av utgivningsbeviset för www.dagenskalmar.nu.

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt