Bilden är en genrebild.
Foto: MostPhotos
Båda inbrotten inträffade någon gång mellan lördag och söndag. Vid inbrottet i Lindsdal är det en kvinna i 90-årsåldern som är drabbad. Hennes dotter kom till bostaden och upptäckte då att den hade blivit genomsökt.
– Altandörren stod öppen och flera skåpdörrar. Anmälaren vet säkert att man låste dörren kvällen före, säger Mikael Erkki vid polisen.
Det finns inget angivet i anmälan vad som har stulit, utan det ska man återkomma med en lista kring senare.
– Här inleder man förundersökning på inbrottsstöld, säger Erkki.
I Hagby var det hos en kvinna i 85-årsåldern som inbrottet skedde.
– Någon okänd har brutit upp ett fönster och olovligen tagit gods. Systersonen var på väg hem till sin egen mammas bostad, som ligger bredvid, och upptäckte då att det var öppet överallt. Ytterdörren var upplåst och det var brytmärken på flera fönster.
Vad för gods som är borta är oklart. Det finns ingen misstänkt.