Annons:

EN POÄNG FÖR KFF I BLEKINGE – TAPPAR MARK I TÄTEN

Kalmar FF plockar en poäng i matchen mot Mjällby AIF. Foto: Bildbyrån

EN POÄNG FÖR KFF I BLEKINGE – TAPPAR MARK I TÄTEN

Kalmar FF öppnar Allsvenskans återstart med att plocka en poäng mot Mjällby AIF på bortaplan.

Annons:

Det blev en seg start för Kalmar FF när de mötte Mjällby AIF på Strandvallen ikväll. Kallduschen kom redan tidigt i matchen när den danske forwarden Max Fenger dunkade in 1-0 till Mjällby i fjärde minuten. 

Ett ljus sprack upp när KFF tog kontrollen över det offensiva spelet med skyttekungen Mileta Rajovic i täten. Men Mjällby kontrade med ett starkt försvar för att behålla ledningen. Till sist öppnades en lucka för Simon Skrabb som tog läget att kvittera till 1-1.

Första halvlek mynnade ut i en lång och svettig dragkamp. Det var först i 44:e minuten som det började knaka i fogarna på KFF:s planhalva. Läget blev som mest intensivt när Mjällby missade två guldlägen och gick in för ett tredje skott som KFF:s Ricardo Friedrich räddade med elegans. Kalmar FF gick med andra ord till paus med andan i halsen.

Och det andetaget hängde kvar in i andra halvlek. Nu jagade båda lagen ledning, men det skulle dröja länge innan det blev utdelning. För den kom aldrig. Alls.

Trots flera skarpa lägen flög bollen överallt utom i mål. I synnerhet för Mjällby som stod för flest målchanser. I slutet av andra halvlek kom tillfället som hade kunnat förändra allt.

I 91:a minuten öppnades ytterligare ett läge för Mjällby som de brände bort genom att skjuta i stolpen. Matchen slutade således 1-1, vilket innebär att Kalmar FF hänger kvar på en femte plats i tabellen med ytterligare ett poäng i ryggen. 

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Kommentarerna nedan omfattas inte av utgivningsbeviset för www.dagenskalmar.nu.

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt